Co dělat, když jsem svědkem krizové situace?
Pokud jste svědkem krizové situace, mimořádné situace nebo rizikového jednání, kdy je osoba sama v ohrožení života, anebo ohrožuje jiné, volejte vždy pomoc přes nouzové služby.
Změna stavu vědomí
Není možné vyloučit, že osoba bude jednat pod vlivem návykových látek (alkohol, drogy aj.). Nebo může akutně prožívat epizodu závažného psychického onemocnění. Platí:
- Volejte nouzové služby
- Vaše ochrana je vždy na prvním místě
Pokud vyhodnotíte, že v rámci vašeho pokusu rizikové situaci zabránit nebudete následně v situací bezprostředně ohroženi (například záchrana sebevraha z okenního rámu aj.), pokuste se zabránit ublížení na zdraví. V této situaci vždy na začátku volejte nouzové služby, i když to osoba odmítá.
Krize
Mimo výše uvedený případ je osoba možná v osobní krizi (bez změny stavu vědomí) a nebo se vám svěřila, že přemýšlí o sebevraždě, například že "již dál prostě nemůže". Zkuste navázat kontakt a udržujte jej co nejdéle. Pokuste se sami uklidnit. U každého z nás může totiž nastat stav paniky v důsledku reakce na situaci osoby v krizi. Volně dýchejte a klaďte otevřené otázky typu "a jak vám je?" a projevujte pochopení, nehodnoťte myšlenky na sebevraždu. Pokud vyhodnotíte, že je osoba ohrožená na životě a situace je vážná, informujte ji o vaší občanské povinnosti kontaktovat v takové situaci záchrannou službu. Pokud osoba souhlasí a zůstává, udržujte s ní kontakt do příjezdu nouzové služby. Může se stát, že to daná osoba odmítne a odejde. Tímto jste udělali maximum.