- Úvodní stránka
- Potřebuji pomoc
- Duševní a fyzické zdraví
Duševní a fyzické zdraví
Duševní a fyzické zdraví
Wellbeing můžeme vnímat jako subjektivní stav celkové fyzické a psychické pohody. Je to určitý stav, kdy si uvědomujeme vlastní schopnosti a dobře se umíme vypořádat se stresem našeho běžného dne.
O wellbeingu
- Otevřená diskuse o duševním a fyzickém zdraví patří do prostředí vysoké školy.
- Na UHK se zaměřujeme na podporu ve formě psychoterapie a psychologického poradenství.
- Cílíme také na prevenci a snažíme se vás provázet dovednostmi jako je zvládání stresu, budování odolnosti a informovat vás o využití dostupných zdrojů podpory.
- Péči o sebe sama vnímáme jako důležitým zdrojem, který ovlivňuje kvalitu života.
- Můžeme pečovat sami o sebe, nebo pečovat vzájemně.
- Je také v pořádku, když na péči nestačíme a potřebujeme podporu.
- Více informací o tom, jak o sebe pečovat je přehledně zpracováno díky projektům Národního ústavu duševního zdraví Opatruj.se a Na rovinu
Opatrujte se ♥
S čím Vám můžeme pomoci?
Podpůrné linky
První pomoc v jakékoliv náročné životní situaci.
Krizová linka 24/7 RIAPS
702 256 762
- Krizová linka pro děti a dospělé
- NONSTOP a zdarma
- Volejte kdykoliv
Kontakty
Co dělat, když
-
"Všichni se můžeme naučit rozpoznat náznaky zhoršení duševního zdraví a základní gesta, kterými můžeme pomoci sobě, rodině nebo našim přátelům k lepšímu zvládnutí situace, bude-li třeba. Pokud však máte pocit, že jste na pomoc sobě nebo blízkému krátcí, můžete se obrátit na odbornou pomoc." (opatruj.se, 2024)
Můžete kontaktovat naše terapeutky a terapeuty na UHK nebo centrum Augustin pro podporu přímo do studia. Pro rozcestník pomoci a další informace přejděte sem.
-
Domluvíte si osobní nebo online schůzku s poradcem na základě preferencí a informací v medailonku.Pokud potřebujete aby oslovený poradce reagoval na Váš e-mail do týdne, kontaktujte nás prosím na poradna@uhk.cz.V případě, že se s poradcem nedohodnete jinak, všechny konzultace probíhají v konzultační místnosti ve 4. patře budovy S - Přírodovědecká fakulta.
-
V případě, že se s poradcem nedohodnete jinak, všechny konzultace probíhají v konzultační místnosti ve 4. patře budovy S - Přírodovědecká fakulta.
-
Komunikace probíhá buď v češtině, nebo angličtině.
-
Osobní návštěvy i online schůzky jsou možné pouze po předchozí domluvě. Pro online schůzky používáme aplikaci MS Teams. Nemusíte stahovat desktopovou aplikaci MS Teams, lze použít i webovou aplikaci.
-
Ucelená terapeutická služba, která je pro studující a zaměstnance UHK zcela zdarma. Pokud si problémy, se kterými se potýkáte, vyžadují delší čas k řešení nebo stabilizaci stavu, může vás UHK podpořit tím, že si vyberete na stránkách terapeuta či terapeutku a oni se vám budou věnovat a pomohou vám přejít do návazné péče, přesahují-li vaše potřeby rozsah 10 hodin.
-
- adaptace na vysokoškolské studium,
- nadměrná tréma, úzkosti, obavy a jiných psychické obtíže těžkostí,
- opakovaná nedorozumění a konflikty s okolím,
- nejistota ve spojitosti s volbou studijního oboru a dalšího uplatnění
- terapie jako příležitost pro hlubší změny,
- práce na sobě, svém profesním i osobním rozvoji,
- řešení životních dilemat,
- dlouhodobý stres a nepřiměřená zátěž, traumatické události a zkušenosti.
-
Akutní krize je popisovaná jako určitá zátěžová situace, která je natolik závažná a mimořádná, že ji člověk nedokáže zvládnout sám. Může se jednat o silnou reakci na interní a externí podmínky dotyčného. Možná prožívá ztrátu, psychické nebo fyzické obtíže, tíživé socioekonomické okolnosti, náročné období nebo reaguje na určitou celospolečenskou situaci.
-
Prvním krokem je vědět, jak se pozná krize a jak na ni vhodně reagovat. (opatruj.se, 2024). Je možné, že pláčete nebo cítíte lítost, nebo naopak vztek, zlost, frustraci. Můžete přemýšlet nad ukončením svého života. Třeba nedokážete racionálně myslet. Zažili jste něco tak mimořádně negativního, že můžete prožívat šok a popření. Můžete přestat cítit sebe a plnohodnotně prožívat svět kolem vás. Vnímat, že jste jakoby za sklem nebo mít pocit, že se život tam venku odehrává bez vás, případně mimo vás. Možná nevíte a nedokážete popsat, jak se cítíte, protože vůbec nic necítíte. Pokud cítíte, že situaci nemáte sami pod kontrolou, je v pořádku požádat o pomoc. Může to být někdo blízký nebo i kolemjdoucí osoba. Můžete zavolat nebo napsat na krizovou linku.
-
Zaměřte se na následující projevy a jejich četnost ve vašem běžném denním režimu.Mezi základní symptomy (projevy) úzkostí můžeme řadit: bolesti hlavy, svaly v tenzi, pocení, neklid, diskomfort, třes, dušnost nebo naopak nadměrné a zrychlené dýchání, bušení srdce a zrychlený tep, podrážděnost, vztek, potřeba častých návštěv toalety, nevolnost, pocit motání hlavy, zmatenost, pocity odosobnění od sama sebe nebo světa, pocit jako když jsem neskutečný/á „ve filmu“, vyhýbavé chování, touha úniků ze situací, nadměrné přemýšlení o situacích, které se staly nebo se stanou.
Návody a manuály
Úzkosti a panická ataka
Úzkost a panické ataky jsou běžné reakce na stres, ale pokud jsou příliš časté či intenzivní, mohou negativně…
Články a příběhy
Zůstaňme nablízku
Sledujte nás na sociálních sítích a budete jako první vědět, co nového se v našich službách děje.