- Úvodní stránka
- Potřebuji pomoc
- Bezpečí
Bezpečí

Bezpečí
Prioritou UHK je vytváření bezpečného prostoru a rovných podmínek bez diskriminace pro všechny osoby v akademické komunitě. Základními pilíři naší univerzitní politiky jsou tolerance a respekt vůči ostatním studujícím…

O bezpečí
Univerzita Hradec Králové se soustředí na zabezpečení vhodného prostředí pro všechny osoby, které jsou součástí univerzitní komunity. Všichni studující, zaměstnanci a zaměstnankyně si zaslouží zajištění takového prostředí, které je bezpečné a bez diskriminace.
Cílem těchto stránek je podpora institucionálního prostředí, které pomáhá předcházet nevhodnému jednání vůči členům a členkám univerzitní komunity a poskytuje podrobnější informace k možnostem řešení a pomoci pro osoby, které se s nevhodným jednáním setkají. Univerzita Hradec Králové definuje zásady bezpečného prostředí UHK a stvrzuje trvalý závazek předcházení nevhodného jednání v rámci univerzitní komunity prostřednictvím níže uvedených zásad vycházejících mimo jiné z Etického kodexu UHK.
Služby


Kontakty
Terapeutka UHK Point | |
e-mail: | lucie.melicharkova@uhk.cz |
Působím jako terapeutka a ráda Vás doporovodím na Vaší cestě. V konzultacích budeme společně hledat a spoluvytvářet nejvhodnější (a Vám nejbližší) cestu, jak situaci posunout dál.

Psycholog a terapeut UHK Point | |
e-mail: | damian.kastner@uhk.cz |
vizitka: | zde |
Jsem tu pro Vás v případě životní krize, psychických obtíží, nebo i jiných osobních problémů. Pro objednání stačí napsat email nebo si vybrat termín v rezervačním systému. Neváhejte se na mě obrátit. Těším se na Vás.
Ombudsmanka UHK

Ombudsmanka | |
e-mail: | ombuds@uhk.cz |
tel.: | +420705859976 |
vizitka: | zde |
Pozici ombudsmanky přijímám s pokorou a vědomím velké odpovědnosti vůči pracujícím a studujícím. Abych mohla pomáhat a přispívat ke kultivaci univerzitního prostředí, musím se o problémech dozvědět, a proto se nebojte za mnou přijít nebo se mi ozvat.
Bezpečné prostředí na UHK
Zásady jednání, jež pomáhají budovat bezpečné prostředí, které vycházejí z etického kodexu UHK.
- Předcházíme jednání, které by porušovalo práva a svobody člověka, zákony či další právní a vnitřní předpisy a další normy UHK
- Při jednání s druhými dáváme najevo vzájemnou úctu a respekt
- Odmítáme všechny formy netolerance a diskriminace
- Dbáme na dodržování principu rovných příležitostí
- Nabízíme podporu menšinových a znevýhodněných skupin
- Snažíme se předcházet vzniku bariér způsobujících exkluzi a nerovnost, případně aktivně pracujeme na jejich odstranění
- Zásadně odmítáme postoje a chování, které by mohly být považovány za sexuální obtěžování a genderově podmíněné násilí
- Kriticky přistupujeme k nevhodnému či neetickému jednání
- Vzděláváme členstvo naší univerzitní komunity k podpoře inkluze a diverzity
- Zajišťujeme institucionální řešení případů nevhodného jednání v rámci univerzitní komunity
- Přijímáme nápravná opatření v případě rozhodnutí o jednání, jež je v rozporu s Etickým kodexem UHK.

Další informace a kontakty
Můžete využít služeb UHK Point, kde naleznete psychologickou a terapeutickou podporu.
- Pracovnice a pracovníci centra psychoterapeutické podpory Vám nabízejí bezplatný první kontakt a konzultaci.
- Prvním krokem v krizových případech a náročných situacích, při kterých nedochází k riziku ohrožení Vašeho života nebo okolí, je kontaktování univerzitního psychologa, psychoterapeuta Mgr. Damiána Kastnera nebo psychoterapeutku Mgr. Lucii Melichárkovou.
Situaci můžete konzultovat s ombudsmankou UHK.
-
Pokud si nejste jistí, jak ve své situaci postupovat můžete se obrátit na ombudsmanku, která je v rámci své činnost vázána mlčenlivostí.
-
Ombudsmanka také na základě podání prošetřuje podněty studujících a osob v pracovněprávním vztahu k UHK, které se týkají nevhodného chování či porušování etických principů na UHK.
-
Součástí činnosti ombudsmanky je pomoc s identifikací možností řešení, které jsou v souladu s potřebami zúčastněných osoba a zároveň s univerzitními postupy, vedení mediací a zprostředkovávání prostoru pro dialog.
Pokud se rozhodnete nevhodné jednání, jehož jste byli obětí či svědkem, nahlásit, je pro tento účel zřízena Etická komise UHK, jež se Vaším podnětem bude zabývat.
- Všechny osoby, které jsou zapojeny do řešení podnětu, jsou povinny zachovávat mlčenlivost.
- Váš podnět tak bude řešen výhradně diskrétně se zárukou mlčenlivosti a citlivým zpracováním problematické situace.
Co dělat, když
-
V přiložením dokumentu naleznete příklady nevhodného a rizikového chování, které Vám pomohou s orientací. Nahrát soubor s rozšířenými kategoriemi nevhodného/rizikového chování, nebo vložit odkaz na něj. Můžete také věc konzultovat s ombudsmankou.
-
Pokud nemáte možnost danou osobu upozornit, že se dopouští nevhodného chování (přímá konfrontace může být velmi obtížná, proto je zcela v pořádku, pokud hledáte jiná řešení), můžete se obrátit na ombudsmanku nebo podat podnět na Etickou komisi UHK písemnou formou (listinnou či elektronickou formou). Kontakty na ombudsmanku naleznete tady a podrobnosti o činnosti komise a řešení podnětů naleznete na stránkách Etické komise UHK.
-
Může být velice těžké se vymezit a v každém z nás může taková situace vyvolat jinou míru stresu. Pokud si však uvědomujete, že chování, které jste zaznamenali, nebylo v pořádku a chcete se zasadit o to, aby se neopakovalo, můžete zvolit jednu z uvedených cest:
-
Jedná se o takové chování, jehož charakteristikou je nerovné, nespravedlivé a omezující zacházení nereflektující vzájemnou úctu a respekt. Uvedené příklady slouží k orientaci a nejsou zcela vyčerpávajícím seznamem. Ve vysokoškolském prostředí se mohou vyskytnout i jiné typy nevhodného chování, které jsou v rozporu s Etickým kodexem UHK.
Návody a manuály
Příběhy
Zůstaňme nablízku
Sledujte nás na sociálních sítích a budete jako první vědět, co nového se v našich službách děje.