- Úvodní stránka
- Pracoviště & Kontakty
- Psychologická podpora a terapie
Psychologická podpora a terapie
Psychologická a terapeutická podpora
Nabízíme zdarma pomoc studujícím a zaměstnancům UHK adaptovat se na studijní a pracovní podmínky, podpořit je při řešení osobních nesnází, pomoci jim hledat a naplňovat svůj tvůrčí potenciál a prevenci pro vyhoření.
O psychologické a terapeutické podpoře
Naše centrum nabízí zdarma psychologickou a terapeutickou pomoc pro studující, zaměstnankyně a zaměstnance univerzity.
- Zaměřujeme se na podporu a pomoc při překonávání obtíží nejen v rámci studijních a pracovních záležitostí.
- Náš tým odborných osob poskytuje poradenství a terapeutické konzultace.
- Vyberte si příslušný typ služby nebo odbornou osobu a kontaktujte ji.
- Pokud potřebujete okamžitou podporu v akutní krizi, obraťte se prosím na krizové linky, které jsou k dispozici 24/7. Kontakty naleznete níže.
Neváhejte se na nás obrátit – jsme tu, abychom vám pomohli!
Služby
Kontakty
FAQ
-
"Všichni se můžeme naučit rozpoznat náznaky zhoršení duševního zdraví a základní gesta, kterými můžeme pomoci sobě, rodině nebo našim přátelům k lepšímu zvládnutí situace, bude-li třeba. Pokud však máte pocit, že jste na pomoc sobě nebo blízkému krátcí, můžete se obrátit na odbornou pomoc." (opatruj.se, 2024)
Můžete kontaktovat naše terapeutky a terapeuty na UHK nebo centrum Augustin pro podporu přímo do studia. Pro rozcestník pomoci a další informace přejděte sem.
-
Domluvíte si osobní nebo online schůzku s poradcem na základě preferencí a informací v medailonku.Pokud potřebujete aby oslovený poradce reagoval na Váš e-mail do týdne, kontaktujte nás prosím na poradna@uhk.cz.V případě, že se s poradcem nedohodnete jinak, všechny konzultace probíhají v konzultační místnosti ve 4. patře budovy S - Přírodovědecká fakulta.
-
V případě, že se s poradcem nedohodnete jinak, všechny konzultace probíhají v konzultační místnosti ve 4. patře budovy S - Přírodovědecká fakulta.
-
Komunikace probíhá buď v češtině, nebo angličtině.
-
Osobní návštěvy i online schůzky jsou možné pouze po předchozí domluvě. Pro online schůzky používáme aplikaci MS Teams. Nemusíte stahovat desktopovou aplikaci MS Teams, lze použít i webovou aplikaci.
-
Ucelená terapeutická služba, která je pro studující a zaměstnance UHK zcela zdarma. Pokud si problémy, se kterými se potýkáte, vyžadují delší čas k řešení nebo stabilizaci stavu, může vás UHK podpořit tím, že si vyberete na stránkách terapeuta či terapeutku a oni se vám budou věnovat a pomohou vám přejít do návazné péče, přesahují-li vaše potřeby rozsah 10 hodin.
-
- adaptace na vysokoškolské studium,
- nadměrná tréma, úzkosti, obavy a jiných psychické obtíže těžkostí,
- opakovaná nedorozumění a konflikty s okolím,
- nejistota ve spojitosti s volbou studijního oboru a dalšího uplatnění
- terapie jako příležitost pro hlubší změny,
- práce na sobě, svém profesním i osobním rozvoji,
- řešení životních dilemat,
- dlouhodobý stres a nepřiměřená zátěž, traumatické události a zkušenosti.
-
Akutní krize je popisovaná jako určitá zátěžová situace, která je natolik závažná a mimořádná, že ji člověk nedokáže zvládnout sám. Může se jednat o silnou reakci na interní a externí podmínky dotyčného. Možná prožívá ztrátu, psychické nebo fyzické obtíže, tíživé socioekonomické okolnosti, náročné období nebo reaguje na určitou celospolečenskou situaci.
-
V krizi se může ocitnout každý z nás. Krize je dokonce přirozená součást našeho života. Pravděpodobně teď přemýšlíte nad tím, co dělat, když sami zažíváte akutní krizi.
-
Zaměřte se na následující projevy a jejich četnost ve vašem běžném denním režimu.Mezi základní symptomy (projevy) úzkostí můžeme řadit: bolesti hlavy, svaly v tenzi, pocení, neklid, diskomfort, třes, dušnost nebo naopak nadměrné a zrychlené dýchání, bušení srdce a zrychlený tep, podrážděnost, vztek, potřeba častých návštěv toalety, nevolnost, pocit motání hlavy, zmatenost, pocity odosobnění od sama sebe nebo světa, pocit jako když jsem neskutečný/á „ve filmu“, vyhýbavé chování, touha úniků ze situací, nadměrné přemýšlení o situacích, které se staly nebo se stanou.
Další linky krizové pomoci
Krizové linky nabízejí první pomoc v jakékoliv náročné životní situaci (když člověk neví kudy kam a je toho na něj moc). Rozhovor je zcela anonymní. Pracovníci nabízejí podporu a pochopení, možnost odložit emoční zátěž, případně konkrétní praktickou pomoc v psychicky náročné chvíli. Všechny kontakty jsou shrnuty také na webu Opatruj.se.
Modrá linka
- https://www.modralinka.cz/
- služba je poskytována nepřetržitě 24/7
- Tel.: 608 902 410 nebo 731 197 477
- Skype: modralinka
- Chat: pondělí, středa, neděle vždy od 18.30 do 21:30
Linka první psychické pomoci
- pro dospělé je nonstop a zdarma.
- Tel.: 116 123
- Chatové poradenství: http://linkapsychickepomoci.cz/chat/
Linka bezpečí
- Pro děti a studenty do 25 let včetně. NONSTOP.
- Tel.: 116 111
- Chat: (denně 09.00 – 13.00 a 15.00 – 19.00)
- E-mailové poradenství:pomoc@linkabezpeci.cz
Návody a manuály
Úzkosti a panická ataka
Úzkost a panické ataky jsou běžné reakce na stres, ale pokud jsou příliš časté či intenzivní, mohou negativně…
Články a příběhy
Zůstaňme nablízku
Sledujte nás na sociálních sítích a budete jako první vědět, co nového se v našich službách děje.