- Úvodní stránka
- Hledám informace
- Jsem studující
Jsem studující
Jsem studující
Záleží nám na tom, abyste se mohli soustředit na svůj rozvoj a dosahování akademických cílů v bezpečném a inkluzivním prostředí. Nabízíme proto širokou škálu služeb přizpůsobených vašim individuálním potřebám.
Hledám informace a podporu
Na UHK se zaměřujeme na podporu studujících, aby každý měl přístup k informacím a podpoře umožňující úspěšné studium.
Jak vám můžeme pomoci?
-
Individuální konzultace a poradenství
Nabízíme širokou škálu poradenství a dalších služeb pro řešení vaší individuální situace jakožto studentky nebo studenta naší univerzity. Na konzultacích vám poskytneme potřebné informace, pokusíme se vás nasměrovat, případně vám doporučíme konkrétní kroky. -
Rovný a spravedlivý přístup ke studiu
UHK usiluje o spravedlivé studijní podmínky pro všechny. Pokud máte specifické potřeby, či dočasně potřebujete podporu, poskytujeme vyrovnání podmínek, aby vám studium bylo dostupné bez ohledu na případná omezení.
Neváhejte se na nás obrátit a opatrujte se. ♥
Služby
Co dělat, když
-
Prvním krokem je kontakt e-mailem nebo telefonicky, je důležité nám touto cestou poskytnout rovnou informace o svých specifických potřebách a o tom, kde studujete a ve kterém jste ročníku. Po této fázi domluvíme schůzku buď online (přes MS Teams), nebo osobně dle Vašich preferencí, během které můžeme podrobněji diskutovat o Vašich specifických potřebách.
-
Centrum Augustin se nachází ve 4. patře budovy S, číslo místnosti 74460.
-
Poskytujeme služby na základě výsledků funkční diagnostiky, kterou provádíme během schůzky, a také na základě zařazení Vašich potřeb do jedné z kategorií podle funkčního dopadu postižení, invalidity nebo znevýhodnění.
-
Ano, tato akce se koná vždy v rámci Dne otevřených dveří celé univerzity.
-
Ne, Augustin poskytuje své služby zcela bezplatně.
-
Neváhejte nás kontaktovat, rádi Vám pomůžeme.
-
V přiložením dokumentu naleznete příklady nevhodného a rizikového chování, které Vám pomohou s orientací. Nahrát soubor s rozšířenými kategoriemi nevhodného/rizikového chování, nebo vložit odkaz na něj. Můžete také věc konzultovat s ombudsmankou.
-
Pokud nemáte možnost danou osobu upozornit, že se dopouští nevhodného chování (přímá konfrontace může být velmi obtížná, proto je zcela v pořádku, pokud hledáte jiná řešení), můžete se obrátit na ombudsmanku nebo podat podnět na Etickou komisi UHK písemnou formou (listinnou či elektronickou formou). Kontakty na ombudsmanku naleznete tady a podrobnosti o činnosti komise a řešení podnětů naleznete na stránkách Etické komise UHK.
-
Může být velice těžké se vymezit a v každém z nás může taková situace vyvolat jinou míru stresu. Pokud si však uvědomujete, že chování, které jste zaznamenali, nebylo v pořádku a chcete se zasadit o to, aby se neopakovalo, můžete zvolit jednu z uvedených cest:
-
Jedná se o takové chování, jehož charakteristikou je nerovné, nespravedlivé a omezující zacházení nereflektující vzájemnou úctu a respekt. Uvedené příklady slouží k orientaci a nejsou zcela vyčerpávajícím seznamem. Ve vysokoškolském prostředí se mohou vyskytnout i jiné typy nevhodného chování, které jsou v rozporu s Etickým kodexem UHK.
-
"Všichni se můžeme naučit rozpoznat náznaky zhoršení duševního zdraví a základní gesta, kterými můžeme pomoci sobě, rodině nebo našim přátelům k lepšímu zvládnutí situace, bude-li třeba. Pokud však máte pocit, že jste na pomoc sobě nebo blízkému krátcí, můžete se obrátit na odbornou pomoc." (opatruj.se, 2024)
Můžete kontaktovat naše terapeutky a terapeuty na UHK nebo centrum Augustin pro podporu přímo do studia. Pro rozcestník pomoci a další informace přejděte sem.
-
Domluvíte si osobní nebo online schůzku s poradcem na základě preferencí a informací v medailonku.Pokud potřebujete aby oslovený poradce reagoval na Váš e-mail do týdne, kontaktujte nás prosím na poradna@uhk.cz.V případě, že se s poradcem nedohodnete jinak, všechny konzultace probíhají v konzultační místnosti ve 4. patře budovy S - Přírodovědecká fakulta.
-
V případě, že se s poradcem nedohodnete jinak, všechny konzultace probíhají v konzultační místnosti ve 4. patře budovy S - Přírodovědecká fakulta.
-
Komunikace probíhá buď v češtině, nebo angličtině.
-
Osobní návštěvy i online schůzky jsou možné pouze po předchozí domluvě. Pro online schůzky používáme aplikaci MS Teams. Nemusíte stahovat desktopovou aplikaci MS Teams, lze použít i webovou aplikaci.
-
Ucelená terapeutická služba, která je pro studující a zaměstnance UHK zcela zdarma. Pokud si problémy, se kterými se potýkáte, vyžadují delší čas k řešení nebo stabilizaci stavu, může vás UHK podpořit tím, že si vyberete na stránkách terapeuta či terapeutku a oni se vám budou věnovat a pomohou vám přejít do návazné péče, přesahují-li vaše potřeby rozsah 10 hodin.
-
- adaptace na vysokoškolské studium,
- nadměrná tréma, úzkosti, obavy a jiných psychické obtíže těžkostí,
- opakovaná nedorozumění a konflikty s okolím,
- nejistota ve spojitosti s volbou studijního oboru a dalšího uplatnění
- terapie jako příležitost pro hlubší změny,
- práce na sobě, svém profesním i osobním rozvoji,
- řešení životních dilemat,
- dlouhodobý stres a nepřiměřená zátěž, traumatické události a zkušenosti.
-
Akutní krize je popisovaná jako určitá zátěžová situace, která je natolik závažná a mimořádná, že ji člověk nedokáže zvládnout sám. Může se jednat o silnou reakci na interní a externí podmínky dotyčného. Možná prožívá ztrátu, psychické nebo fyzické obtíže, tíživé socioekonomické okolnosti, náročné období nebo reaguje na určitou celospolečenskou situaci.
-
Prvním krokem je vědět, jak se pozná krize a jak na ni vhodně reagovat. (opatruj.se, 2024). Je možné, že pláčete nebo cítíte lítost, nebo naopak vztek, zlost, frustraci. Můžete přemýšlet nad ukončením svého života. Třeba nedokážete racionálně myslet. Zažili jste něco tak mimořádně negativního, že můžete prožívat šok a popření. Můžete přestat cítit sebe a plnohodnotně prožívat svět kolem vás. Vnímat, že jste jakoby za sklem nebo mít pocit, že se život tam venku odehrává bez vás, případně mimo vás. Možná nevíte a nedokážete popsat, jak se cítíte, protože vůbec nic necítíte. Pokud cítíte, že situaci nemáte sami pod kontrolou, je v pořádku požádat o pomoc. Může to být někdo blízký nebo i kolemjdoucí osoba. Můžete zavolat nebo napsat na krizovou linku.
-
Zaměřte se na následující projevy a jejich četnost ve vašem běžném denním režimu.Mezi základní symptomy (projevy) úzkostí můžeme řadit: bolesti hlavy, svaly v tenzi, pocení, neklid, diskomfort, třes, dušnost nebo naopak nadměrné a zrychlené dýchání, bušení srdce a zrychlený tep, podrážděnost, vztek, potřeba častých návštěv toalety, nevolnost, pocit motání hlavy, zmatenost, pocity odosobnění od sama sebe nebo světa, pocit jako když jsem neskutečný/á „ve filmu“, vyhýbavé chování, touha úniků ze situací, nadměrné přemýšlení o situacích, které se staly nebo se stanou.
Materiály ke stažení
Manuál akutní krize UHK
Obsahuje postupy a kontakty pro zvládnutí náhlých krizových situací, ať už se jedná o psychické potíže,…
Úzkosti a panická ataka
Úzkost a panické ataky jsou běžné reakce na stres, ale pokud jsou příliš časté či intenzivní, mohou negativně…
Průvodce prváka
ti zaručeně pomůže zorientovat se v novém univerzitním prostředí. Elektronická verze je interaktivní, obsahuje…
Deprese
Manuál nabízí praktické informace o depresi a možnostech podpory. Pomůže vám lépe porozumět depresivním stavům…
Články a příběhy
Zůstaňme nablízku
Sledujte nás na sociálních sítích a budete jako první vědět, co nového se v našich službách děje.